Udzielanie informacji o stanie zdrowia pacjenta
Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, lekarz ma obowiązek udzielać pacjentowi lub jego ustawowemu przedstawicielowi przystępnej informacji o jego stanie zdrowia, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych, leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu.
Należy pamiętać, iż informacja o stanie zdrowia musi być przedstawiona w sposób przystępny a zatem dostosowany do wieku, stopnia rozwoju, wykształcenia i zdolności rozumienia konkretnego pacjenta. Przekazanie informacji przy użyciu fachowej terminologii i języka zawodowego, który jest dla pacjenta niezrozumiały, w następstwie czego pacjent wyraził zgodę na określoną czynność medyczną, skutkować może uznaniem tejże zgody za nieskuteczną.
Przekazywanie informacji o stanie zdrowia osobom trzecim
Zgodnie z art. 31 ust. 2 ustawy dnia z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, lekarz może udzielać informacji dotyczących stanu zdrowia pacjenta innym osobom, w tym bliskim, wyłącznie za zgodą samego pacjenta.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której pacjent jest nieprzytomny lub nie rozumie znaczenia przezywanych informacji, wówczas lekarz ma obowiązek udzielenia informacji osobom bliskim.
Nieinformowanie pacjenta o jego stanie zdrowia
Na żądanie pacjenta, lekarz może nie informować pacjenta o jego stanie zdrowia.
Ponadto w sytuacjach wyjątkowych, jeżeli rokowanie jest niepomyślne dla pacjenta, lekarz może ograniczyć informację o stanie zdrowia i o rokowaniu, jeżeli według oceny lekarza przemawia za tym dobro pacjenta. W takich przypadkach lekarz informuje przedstawiciela ustawowego pacjenta lub osobę upoważnioną przez pacjenta. Na żądanie pacjenta, lekarz ma jednak obowiązek udzielić mu żądanej informacji.
Informowanie małoletnich pacjentów o ich stanie zdrowia
Lekarz ma obowiązek udzielenia pełnej informacji dotyczącej stanu zdrowia pacjentowi, który ukończył 16 rok życia.
W przypadku pacjentów, którzy nie ukończyli 16 lat jak również pacjentów nieprzytomnych lub z jakichkolwiek przyczyn nierozumiejących znaczenia przekazywanych informacji, lekarz udziela informacji osobie bliskiej. Ponadto lekarz ma obowiązek przekazania informacji dziecku, które nie ukończyło 16 lat w zakresie i w formie odpowiedniej dla prawidłowego procesu diagnostycznego lub terapeutycznego, jak również ma obowiązek wysłuchania zdania pacjenta.