Odmowa poddania się hospitalizacji, opuszczenie szpitala
Odmowa poddania się hospitalizacji
Poza przypadkami, w których leczenie może odbywać się bez zgody pacjenta (patrz zakładka: leczenie przymusowe) pacjent nie może być umieszczony w szpitalu bez wyrażenia zgody.
Lekarz ma obowiązek poinformowania pacjenta o konieczności poddania się hospitalizacji i potencjalnych prawdopodobnych skutkach odmowy leczenia szpitalnego. Nie ma przy tym obowiązku informowania o potencjalnych nadzwyczajnych skutkach braku hospitalizacji.
Nie ma obowiązku składania pisemnego składania przez pacjenta oświadczenia o odmowie poddania się leczeniu szpitalnemu, jednak dla zabezpieczenia się przed ewentualnymi roszczeniami pacjenta lekarz powinien poprosić go o pisemne oświadczenie, w którego treści pacjent potwierdzi, iż został poinformowany o konieczności podjęcia leczenia szpitalnego oraz o konsekwencjach odmowy. Oświadczenie takie powinno być włączone do dokumentacji medycznej pacjenta. W przypadku odmowy podpisania przez pacjenta oświadczenia, lekarz powinien sporządzić odpowiednią adnotację w dokumentacji medycznej.
Żądanie wypisania ze szpitala (opuszczenie szpitala)
W przypadku, gdy pacjent żąda wypisania ze szpitala przed zakończeniem leczenia powinien złożyć odpowiednie oświadczenie, w którym nie musi podawać powodów ani uzasadniać swojej decyzji.